На врвот на вебсајт Пласман фактори, Според оптимизација Про

 1. 1. Содржина
 2. 2. Линкови
 3. 3. Мобилен
 4. 4. Брзина на страницата
 5. 5. Други важни фактори

Со толку многу ажурирања на алгоритми како Google има во текот на годините, следење на сè може да биде тешко. За среќа, постојат неколку клучни фактори кои се малку поважни од останатите. Ако барате да го подобрите оптимизација, обрнете внимание на овие основни фактори на рангирање на веб-страниците.

1. Содржина

Ова можеби не е изненадување, но содржината сè уште е најважниот фактор за подобрување на рангирањето на веб-страниците. Прво на сите, релевантноста и квалитетот на вашата содржина треба да биде примарен фокус. За целосно задоволување на истражувањето на корисникот, вашата страница мора да обезбеди вредност со длабинска содржина поврзана со субјектот.

Понатаму, додека не постои тешко и брзо правило на должина, на Google алгоритам има тенденција да преферира подолго, посеопфатна содржина. Меѓутоа, при изработката на вашата содржина, бидете сигурни дека тоа е, пред сè, релевантно за вашиот бизнис и публика.

Меѓутоа, при изработката на вашата содржина, бидете сигурни дека тоа е, пред сè, релевантно за вашиот бизнис и публика

2. Линкови

Верувале или не, линковите остануваат важен дел од алгоритмот за рангирање на веб-страниците на Google. Сепак, голем број на врски не е единствениот начин да го подобрите вашето рангирање повеќе. Google научи да ги искорени, освен ако тие доаѓаат од голем број разновидни домени со висок авторитет.

Клучот за подобрување на бројот на линкови е да креирате и промовирате ангажирање, квалитетна содржина. Кога другите индустрии и бизниси ќе читаат и ќе ги поврзат, алгоритмот на Google ќе ја разгледа вашата содржина порелевантна.

3. Мобилен

Уште од ноември 2016 година, Google го користеше индексирањето на мобилни први кои влијаат на рангирањето на веб-страницата. Ова значи дека, ако вашата веб-страница не е компатибилна со мобилните уреди, нејзиното рангирање на пребарување нема да се подобри. Освен тоа, овие денови, има далеку повеќе мобилни од десктоп корисници .

Во суштина, ако вашиот бренд не користи мобилен, се затворате сами на голем дел од вашата публика и вашето рангирање ќе страда неверојатно.

4. Брзина на страницата

Покрај индексирањето на мобилни први, брзина на страница неодамна стана главен фактор во рангирањето на веб-страниците. Во суштина, веб-сајтовите што трае долго време да се вчитаат ќе имаат потешко рангирање меѓу највисоките резултати.

Тоа е затоа што Google е посветен на обезбедување на сите со идеално корисничко искуство. Бавните веб-сајтови не се она што ние би го нарекле идеално корисничко искуство.

Бавните веб-сајтови не се она што ние би го нарекле идеално корисничко искуство

5. Други важни фактори

Во најголем дел, веб-страниците со силна HTTPS енкрипција ќе рангираат многу подобро од нивните HTTP колеги. На крајот на краиштата, Google нема интерес да ги насочува корисниците кон веб-страниците површни, небезбедни домени .

Покрај тоа, страниците на веб-страниците кои содржат јасно означени ознаки H1 и H2 ќе имаат солиден ранг. Тоа е затоа што овие заглавија им помагаат на корисниците да одредат за што се работи секој дел од содржината.

Ако се обидувате да го зголемите рангирањето на вашиот веб-сајт, тогаш подобро е да почнете со овие пет основни совети и трикови.

Ако се обидувате да го зголемите рангирањето на вашиот веб-сајт, тогаш подобро е да почнете со овие пет основни совети и трикови

Меню сайта
Мини-профиль
 • Регистрация Напомнить пароль?

  Бесплатно можно смотреть фильмы онлайн и не забудьте о шаблоны dle на нашем ресурсе фильмы бесплатно скачать c лучшего сайта
  Опросы
  Топ новости
  Инструкция: как включить подсветку клавиатуры на ноутбуке Asus


  Заблокировалась и отключилась встроенная клавиатура на ноутбуке: как снять блокировку и включить? 


  Ремонт ноутбука ASUS N75S в Санкт-Петербурге (СПб): замена дисплея, замена клавиатуры, ремонт корпуса Асус N75S, замена матрицы
  Услуга Стоимость, руб. Диагностика ASUS N75S Бесплатно (500р при необходимости разбора) Профилактические работы с системой охлаждения + замена кулера 2500 р * Замена чипа (видеочипа) ASUS N75S 6000-6500 Замена

  Как поменять клавиатуру на ноутбуке самостоятельно?
  Владельцы мастерских по ремонту компьютеров часто встречаются со случаями, когда приносят ноутбук, на который была пролита какая-либо жидкость. В некоторых случаях подобная ситуация означает, что понадобится

  Как правильно и быстро снять клавиши с клавиатуры ноутбука
  При продолжительной и тем более неаккуратной эксплуатации ноутбука часто образуются проблемы с клавишами. Они могут залипать, плохо нажиматься, а некоторые клавиши и вовсе могут сломаться. Для решения

  Как почистить клавиатуру компьютера
  С появлением компьютера человек все больше времени проводит за ним. Это и рабочий инструмент, и средство развлечения. Поэтому, совсем неудивительно, что определенные устройства, используемые для ввода

  Замена и ремонт клавиатуры для ноутбука, видео-инструкции
  Замена клавиатуры и кнопок ноутбука показано на видео с подробным объяснением процесса. Цена замены в сервисном центре от 200 рублей . Звоните по тел: +7 (812) 640-03-20 . Замена или ремонт

  4 способа, как отключить клавиатуру на ноутбуке
  Если у вас есть ноутбук, то клавиатура и тачпад на нем являются важными составляющими, без которых работа на устройстве будет вызывать сложности. Конечно есть альтернативы в виде клавиатур и мышей, которые

  Как правильно и быстро снять клавиши с клавиатуры ноутбука
  При продолжительной и тем более неаккуратной эксплуатации ноутбука часто образуются проблемы с клавишами. Они могут залипать, плохо нажиматься, а некоторые клавиши и вовсе могут сломаться. Для решения

  Как правильно и быстро снять клавиши с клавиатуры ноутбука
  При продолжительной и тем немало неаккуратной эксплуатации ноутбука часто образуются проблемы с клавишами. Они могут залипать, нехорошо нажиматься, а некоторые клавиши и вовсе могут сломаться. Для решения