Як використовувати QoS для забезпечення якості доступу в інтернет

 1. Що таке якість обслуговування (QoS)
 2. Як включити QoS
 3. Перший крок: визначити мету
 4. Другий крок: визначити швидкість інтернету
 5. Третій крок: включити QoS на роутері
 6. Як пріоритезувати трафік
 7. варіанти приоритизации
 8. 1. Пріоритет сервісу або програми
 9. 2. Пріоритет інтерфейсу
 10. 3. Пріоритет пристроїв по IP-адресою
 11. 4. Пріоритет пристроїв по MAC-адресу
 12. Тест і оцінка

01.12.2016 | Володимир Хазов

2016 | Володимир Хазов

* - За матеріалами www.howtogeek.com

Не весь інтернет-трафік однаково важливий. Онлайн-відео без завмирань картинки або дзвінок по Skype без заїкання голосу важливіше, ніж завантаження великого файлу за допомогою торрент-клієнта. Функція забезпечення якості обслуговування (QoS) маршрутизатора, Шейпера або системи глибокого аналізу трафіку (DPI) дозволяє розставляти пріоритети, який трафік важливіше, і надавати йому більшу частину смуги пропускання.

І якщо вдома кожен користувач може налаштовувати QoS на своєму роутере, то оператор зв'язку, використовуючи сучасне мережеве обладнання, управляє смугою пропускна для всіх своїх абонентів і забезпечує незмінно високу якість для кожного з них.

Що таке якість обслуговування (QoS)

Функція забезпечення якості обслуговування - відмінний, але рідко використовується інструмент, за допомогою якого можна визначати пріоритети для різних видів трафіку, а за допомогою систем DPI навіть для певних програм, ділячи між ними смугу пропускання в різних пропорціях. Правильна настройка правил QoS забезпечить гладке відтворення онлайн-відео, в той час як завантажується великий файл, або швидкий веб-браузинг, поки діти грають в онлайн-ігри.

Підключення до інтернету можна порівняти з лікарнею, в якій смуга пропускання - це число лікарів для лікування пацієнтів, хворі є додатками, а медсестра - маршрутизатором, який їх розподіляє.

У звичайній мережі байдужа медсестра розподіляє пацієнтів рівномірно по вільним лікарям, незалежно від складності захворювання, будь то чоловік із забоєм руки або потерпілий в автомобільній аварії зі струсом мозку і переломами кісток. Кожному з них буде надано допомогу, але чекати їм доведеться однакову кількість часу, поки не з'явиться доступний доктор. Якщо всіх пацієнтів обслуговуватимуть з однаковим пріоритетом, то рано чи пізно це призведе до катастрофічних наслідків для лікарні та жертвам.

Те ж саме відбувається в домашній мережі або мережі провайдера. Пропускна здатність каналу зв'язку видається рівномірно в рамках тарифного плану, без урахування важливості кожної програми. Наприклад, якщо ви розмовляєте по Skype, а в цей час ваші діти запустять кіно Netflix, якість дзвінка різко погіршиться. Інтернет-провайдер, в свою чергу, обмежений швидкістю каналу до вищестоящого оператору зв'язку, і його смуги пропускання може не вистачити, щоб забезпечити якість з'єднання, якщо всі користувачі одночасно почнуть качати файли через торрент-клієнт на максимальній швидкості.

Маршрутизатор ділить смугу порівну між усіма, не виділяючи пріоритету будь-якого виду трафіку.

Повертаючись до нашого порівнянні з лікарнею, якість обслуговування - це компетентна медсестра, яка розподіляє пацієнтів між лікарями найбільш ефективним способом: постраждалим в аварії займуться кілька спеціалістів, а людина з забоєм дочекається одного доктора, коли той звільниться.

У мережі з функцією якості обслуговування пріоритет буде у того додатки або сервісу, який ви самостійно визначите (онлайн-відео, IPTV, онлайнові ігри та т. П.), Воно отримає велику швидкість і мінімальні затримки.

Як включити QoS

Існують сотні різних маршрутизаторів -домашній і офісних, а також складних пристроїв операторського класу. Чи не кожен з них має функцію QoS, а якщо має, то її реалізація може відрізнятися по спектру можливих налаштувань. Деякі можуть визначати тільки пріоритет між пристроями, деякі - виділяти певні типи трафіку (наприклад, відео або голосовий зв'язок), системи DPI здатні розпізнати додатки, які не використовують для обміну даними заздалегідь відомі заголовки і структури даних, вносити зміни в поле пріоритету проходять через нього пакетів для подальшого застосування правил QoS.

Неможливо розповісти про нюанси настройки кожного пристрою, але можна описати основні кроки, щоб почати використовувати функцію QoS для забезпечення кращої якості роботи з інтернетом.

Перший крок: визначити мету

Перш ніж почати налаштування будь-якого пристрою, необхідно чітко визначити цілі настройки QoS. Якщо ви вирішили налаштувати домашній роутер, то це може бути пріоритет робочого комп'ютера над іншими пристроями з доступом в інтернет для забезпечення комфортної роботи або пріоритет онлайн-ігор перед потоковим відео, щоб забезпечити мінімальні затримки і лаги під час гри.

У домашній мережі правила повинні бути вибірковими і гранично простими. Якщо застосувати десятки різних пріоритетів, можна отримати негативний результат, коли жодна з програм не буден нормально працювати.

Оператор зв'язку використовує QoS для досягнення більш глобальних цілей:

 • диференціювання трафіку;
 • забезпечення рівномірного потоку трафіку;
 • гарантія якості і швидкості доступу в інтернет для кожного абонента;
 • запобігання мережевих перевантажень;
 • зменшення витрат на Uplink.

Але принципи їх досягнення схожі з домашніми пристроями: визначення пріоритетних видів трафіку і додатків, настройка правил в залежності від пріоритету і часу дії.

Другий крок: визначити швидкість інтернету

Для оператора зв'язку швидкість інтернету - це швидкість доступу до вищестоящого провайдера (Uplink) або до декількох провайдерам. Ця величина фіксована і розподіляється між усіма абонентами згідно їх тарифних планів. Завдання її оптимізації та грамотного розподілу повинні вирішувати правила QoS для забезпечення задоволеності клієнта від одержуваної послуги.

Швидкість домашнього інтернету часто не збігається з заявленою провайдером з деяких причин, тому визначення її реальної цифри - важливе завдання перед налаштуванням QoS. Існують поняття вихідної і вхідної швидкості, які необхідно визначити самостійно.

Щоб отримати реальну картину, вам необхідно закрити на комп'ютері всі програми, які створюють навантаження на мережу, підключити його до роутера мідним кабелем. Технологія бездротової мережі Wi-Fi, особливо якщо вона працює не за сучасними протоколами Wireless N або Wireless AC, може бути вузьким місцем смуги пропускання. Вимірювання можуть показати швидкість в 40 Мб / с замість доступних 75 Мб / с саме через обмеження швидкості бездротової передачі даних.

Зайдіть на сайт www.speedtest.net і натисніть кнопку «Почати перевірку». Отриманий результат необхідно перевести з «Мбіт / с» в «Кбіт / с», так як настройки QoS найчастіше задаються в цих одиницях. Це можна зробити, помноживши отримані значення на 1000.

Це можна зробити, помноживши отримані значення на 1000

В даному прикладі ми отримали вхідну швидкість 42 900 Кбіт / с, а виходить - 3980 Кбіт / с. Саме ці значення можна розподіляти між користувачами і додатками в мережі.

Третій крок: включити QoS на роутері

Неможливо описати порядок включення QoS на всіх роутерах, так як кожен виробник надає користувачеві свій інтерфейс управління, а мережеві пристрої операторського класу, такі як Cisco, Juniper, Huawei, налаштовуються з командного рядка.

У більшості випадків вам буде потрібно зайти на сторінку управління пристроєм (набрати в браузері його адресу, найчастіше це 192.168.1.1), ввести логін і пароль адміністратора, які вказані в керівництві користувача, і перейти в розділ NAT мережевих налаштувань, вкладку QoS. Виберіть Enable навпроти функції Start QoS, порт для застосування правил - WAN (порт з'єднання з провайдером), настройки вхідної та вихідної швидкості (downlink і uplink) повинні вказуватися в розмірі 85-90% від виміряної в другому кроці.

Виберіть Enable навпроти функції Start QoS, порт для застосування правил - WAN (порт з'єднання з провайдером), настройки вхідної та вихідної швидкості (downlink і uplink) повинні вказуватися в розмірі 85-90% від виміряної в другому кроці

Знижений значення швидкостей вказується для того, щоб дати оброблювачу QoS простір для маневрів, тільки так він працює ефективно. Тепер функція якості обслуговування включена і необхідно налаштувати правила приоритизации.

Як пріоритезувати трафік

Після того як функція QoS задіяна, необхідно визначити правила, за якими вона буде працювати з трафіком.

Оператори зв'язку налаштовують правила виходячи з даних, отриманих від інструментів аналітики систем DPI, які показують вузькі місця смуги пропускання і тренди, які залежать від часу доби. Деякі домашні пристрої мають готові предустановки, які користувач повинен використовувати для приоритизации.

Деякі домашні пристрої мають готові предустановки, які користувач повинен використовувати для приоритизации

Якщо ж роутер дозволяє виробляти ручні настройки пріоритетів, вам необхідно поставити їх «вилки» у відсотках від загальної смуги пропускання:

 • Maximum: 60-100%
 • Premium: 25-100%
 • Express: 10-100%
 • Standard: 5-100%
 • Bulk: 1-100%

Ці параметри визначають значення пропускної здатності для конкретного пристрою або програми. Наприклад, встановивши для додатка Maximum, ви призначаєте йому використовувати 60% від смуги пропускання під час завантаження мережі і 100%, якщо мережа повністю доступна. Якщо встановити «Магістральний», то, коли мережа вільна, додаток може використовувати будь-яку швидкість смуги пропускання, але, якщо з'являється навантаження, воно отримає лише 1%.

Хочемо нагадати, що до приоритизации треба підходити з чітким розумінням того, що ви хочете обмежити.

варіанти приоритизации

варіанти приоритизации

1. Пріоритет сервісу або програми

Дозволяє для будь-якого пристрою в мережі призначити пріоритет пропускної здатності певної програми або сервісу перед іншими. Наприклад, якщо необхідно, щоб у додатки Skype завжди була виділена смуга пропускання, і відеоаудіосвязь не мали затримок, спотворень або артефактів.

2. Пріоритет інтерфейсу

Інтерфейс в даному випадку - це метод, за яким ваші пристрої підключаються до мережі. Ви можете налаштувати більш високий пріоритет пристроїв, які підключаються по дроту, або пристроїв бездротової мережі, або, навпаки, зменшити пріоритет гостьових пристроїв.

3. Пріоритет пристроїв по IP-адресою

Ви можете призначити більш високий пріоритет певного пристрою вашої мережі по його IP-адресою (статичному або зарезервувати динамічному), тим самим забезпечити його більш високою швидкістю доступу в порівнянні з іншими.

4. Пріоритет пристроїв по MAC-адресу

Якщо ви використовуєте динамічну адресацію, ви все одно можете призначити високий пріоритет одному з пристроїв мережі по його MAC-адресу, який є унікальним і відомості про який можна отримати або з програмного забезпечення, або з етикетки на корпусі.

Тест і оцінка

Найголовніші правила в налаштуванні QoS - це додавати правила послідовно і не поспішати. Почати необхідно з найбільш глобальних, а потім налаштовувати окремі додатки і сервіси. Якщо ви домоглися бажаного результату і QoS виконує всі ваші вимоги, необхідно зберегти конфігурацію у вигляді скріншотів або файлу резервної копії на випадок, якщо буде потрібно виконати скидання роутера і відновлювати налаштування.

Переконатися в правильності роботи правил можна запустивши сервіси з високим і низьким пріоритетом і порівнявши їх швидкості, або запустити speedtest на пристроях мережі з різними пріоритетами і подивитися, яке з них покаже більший результат.

Налаштування QoS - більш складний процес, ніж базова настройка роутера, а для оператора зв'язку ще й додаткові капітальні витрати для покупки платформи DPI, однак і результат дозволить домогтися більш якісного доступу до мережі Інтернет, а також заощадити фінанси на придбання високошвидкісного каналу зв'язку.

Підписуйтесь на розсилку новин блога , Щоб не пропустити нові матеріали.

Поділитися в соціальних мережах

Меню сайта
Мини-профиль
 • Регистрация Напомнить пароль?

  Бесплатно можно смотреть фильмы онлайн и не забудьте о шаблоны dle на нашем ресурсе фильмы бесплатно скачать c лучшего сайта
  Опросы
  Топ новости
  Инструкция: как включить подсветку клавиатуры на ноутбуке Asus


  Заблокировалась и отключилась встроенная клавиатура на ноутбуке: как снять блокировку и включить? 


  Ремонт ноутбука ASUS N75S в Санкт-Петербурге (СПб): замена дисплея, замена клавиатуры, ремонт корпуса Асус N75S, замена матрицы
  Услуга Стоимость, руб. Диагностика ASUS N75S Бесплатно (500р при необходимости разбора) Профилактические работы с системой охлаждения + замена кулера 2500 р * Замена чипа (видеочипа) ASUS N75S 6000-6500 Замена

  Как поменять клавиатуру на ноутбуке самостоятельно?
  Владельцы мастерских по ремонту компьютеров часто встречаются со случаями, когда приносят ноутбук, на который была пролита какая-либо жидкость. В некоторых случаях подобная ситуация означает, что понадобится

  Как правильно и быстро снять клавиши с клавиатуры ноутбука
  При продолжительной и тем более неаккуратной эксплуатации ноутбука часто образуются проблемы с клавишами. Они могут залипать, плохо нажиматься, а некоторые клавиши и вовсе могут сломаться. Для решения

  Как почистить клавиатуру компьютера
  С появлением компьютера человек все больше времени проводит за ним. Это и рабочий инструмент, и средство развлечения. Поэтому, совсем неудивительно, что определенные устройства, используемые для ввода

  Замена и ремонт клавиатуры для ноутбука, видео-инструкции
  Замена клавиатуры и кнопок ноутбука показано на видео с подробным объяснением процесса. Цена замены в сервисном центре от 200 рублей . Звоните по тел: +7 (812) 640-03-20 . Замена или ремонт

  4 способа, как отключить клавиатуру на ноутбуке
  Если у вас есть ноутбук, то клавиатура и тачпад на нем являются важными составляющими, без которых работа на устройстве будет вызывать сложности. Конечно есть альтернативы в виде клавиатур и мышей, которые

  Как правильно и быстро снять клавиши с клавиатуры ноутбука
  При продолжительной и тем более неаккуратной эксплуатации ноутбука часто образуются проблемы с клавишами. Они могут залипать, плохо нажиматься, а некоторые клавиши и вовсе могут сломаться. Для решения

  Как правильно и быстро снять клавиши с клавиатуры ноутбука
  При продолжительной и тем немало неаккуратной эксплуатации ноутбука часто образуются проблемы с клавишами. Они могут залипать, нехорошо нажиматься, а некоторые клавиши и вовсе могут сломаться. Для решения