Для українського користувача різниці між 3G і 4G НЕ БУДЕ - ГОЛОВА "Київстар" - Думки х Зміни. Ідеї, які стали рішеннями: діловий новинний сайт Справа Україна

 1. Для українського користувача різниці між 3G і 4G НЕ БУДЕ - ГОЛОВА "Київстар" Чому українці споживають...
 2. Для українського користувача різниці між 3G і 4G НЕ БУДЕ - ГОЛОВА "Київстар"
 3. Для українського користувача різниці між 3G і 4G НЕ БУДЕ - ГОЛОВА "Київстар"

Для українського користувача різниці між 3G і 4G НЕ БУДЕ - ГОЛОВА "Київстар"

Чому українці споживають мало контенту через 3G, чому відео дасть поштовх до розвитку мереж LTE, якими методами можна перемогти піратство в Україні і як YouTube може допомогти українським операторам заробляти більше - лідер групи з надання консультаційних послуг сектора ТМТ "Делойт" в Україні та Білорусі Володимир Юмашев і лідер напрямки цифрового досвіду "Делойт" Дмитро Баценко поговорили з головою компанії "Київстар" Петром Чернишовим і директором по роботі з клієнтами компанії Huawei Ukraine Олександром Сербиним.

Світові ЗМІ позиціонують 5G як революцію. Прогнозується, що реальний 5G з'явиться не раніше 2020 року. А де зараз знаходиться Україна у розвитку зв'язку в європейському просторі? Чи є у Вас плани почати тестування можливостей мережі нового покоління в Україні?

Петро Чернишов: 5G як революцію позиціонують в першу чергу вендори - ті, хто виробляє і продає обладнання, щоб підвищити продажі.

Олександр Сербін: Не можу сказати, що Петро помиляється, частково я з ним згоден. Насправді 5G - це не революція, а еволюція. Крім того, 5G НЕ моноліт. У попередніх поколіннях зв'язку йшлося в основному про зростання пропускної здатності, а у 5G є три виміри: швидкість, кількість пристроїв на кілометр і час затримки. Але головне, про що варто нагадати: стандарт 5G в світі ще не затверджений.

П.Ч .: Навіть 4G - це еволюція. Революція відбулася при переході з 2G до 3G. Україна її недавно зазнала. Ще два роки тому про 3G мало хто знав. А тепер наші клієнти раді тому, що можуть їхати в маршрутці і слухати музику. Їм не потрібно чекати, поки завантажиться трек, адже все відбувається миттєво. Ось це революція! 3G, в порівнянні з 2G, дає гігантські переваги.

Тепер порівняємо 3G з 4G на одному простому прикладі. Кліп на YouTube йде в середньому 3-4 хвилини. У мережі 3G кліп повністю вантажиться на смартфон приблизно 1,5 хвилини, але перегляд починається досить швидко, і ми не помічаємо процесу завантаження. В 4G цей кліп буде завантажуватися 1 секунду - це найбільша перевага - швидкість. Виходить, що для українського користувача принципової різниці в досвіді використання не буде.

Зате для операторів різниця значуща. Устаткування для 4G вимагає великих інвестицій, відповідно, вартість послуги для абонентів теж буде вище, ніж 3G. Наприклад, в Європі, згідно зі звітом одного з найбільших операторів, всього 16% користувачів перейшли на 4G. Клієнти не розуміють, навіщо платити більше. Ще одна перешкода на шляху до запуску 4G - невелике проникнення смартфонів. В нашій мережі "розумних телефонів" близько 40%, з них тільки третина підтримує LTE. Це означає, що 60% бази не користується 3G. І цим користувачам неважливо наявність 4G.

"Київстар" як інноваційний оператор готовий робити довгострокові інвестиції, щоб дати українцям доступ до нових технологій, щоб уже можна було подолати цифрову нерівність і завантажити нашу мережу. Зараз все залежить від аукціонів. "Київстар" готовий до розгортання 4G в 1800-м діапазоні. В діапазоні 2600 МГц необхідно буде витратити значну кількість ресурсів і часу для повноцінного впровадження нової технології. Тому ми чекаємо аукціонів на 4G і подивимося, що зміниться з запуском мобільного інтернету четвертого покоління.

А.С .: Я б додав, що 3G і 4G відрізняються в першу чергу швидкістю передачі даних. Наприклад, в Європі 4G потрібен для перегляду потокового відео. Швидкість буде залежати від того, скільки людей одночасно зайшло на соту. Також слід враховувати той факт, що сучасні смартфони випускаються з екраном Full HD, і для перегляду відео у високій роздільній здатності 3G може бути недостатньо. Це буде залежати від завантаження мережі.

Як змінилася бізнес-модель операторів під час переходу від 2G до 3G? Як вона зміниться з приходом 4G, на Ваш погляд?

П.Ч .: Основний дохід операторам в Україні до сих пір приносить голосовий зв'язок. Бізнес-модель зміниться, коли люди куплять достатню кількість смартфонів, і ми виведемо на ринок нові тарифи з великою кількістю гігабайт і новими додатковими сервісами. Поки основній масі дата-юзерам вистачає 2 ГБ в місяць. До сих пір в Україні багато людей бігає по старій звичці від однієї Wi-Fi-точки до іншої. Хоча це дуже дивно, враховуючи наші тарифи. Пакет з 2 Гб коштує 70 грн на місяць, при цьому соцмережі без обмежень.

Споживання дата-трафіку у нас росте по експоненті, нам гріх скаржитися, але з 7 тис. 3G базових станцій тільки 35 завантажені на 90%. Одна з таких перебувають, наприклад, в Затоці. До речі, "Київстар" - перший оператор, який покрив 3G основні курорти Одеської області. До нового сезону 2017 роки ми побудували ще 10 базових станцій. Подивимося, чи вистачить їх потужності. Але в цілому наша мережа відмінно справляється з навантаженнями - потрібно ще більше трафіку! (Посміхається). До того ж ми як раз на фінішній прямій по оновленню обладнання - майже вся мережа оновлена ​​і готова до 4G.

Що 4G може запропонувати бізнесу? Наприклад, в агросекторі активно використовуються дрони, відеоспостереження.

П.Ч .: У нас є чудові продукти і для аграріїв, і для представників інших ринків. Але для того, щоб говорити про новітні рішеннях індустріального рівня і створення відповідного попиту на інноваційні рішення з боку корпоративного сектора, необхідно вирішити фундаментальну проблему з покриттям. Зараз на карті є багато "білих плям". З існуючими частотами в 2 100-м діапазоні ми не можемо створити щільне стійке покриття 3G трас, полів, залізниці. Ми могли б це зробити протягом декількох місяців, будь у нас 900-й діапазон з відповідною ліцензією. Але нам не дають використовувати існуючі частоти під 3G. В даному випадку недосконалість регуляторного поля в Україні гальмує прогрес.

А.С .: Є альтернативне рішення: для відеоспостереження можна завести кабель. А дрони в сільському господарстві я б відніс до інтернету речей, і для них LTE не завжди потрібно. Може впоратися навіть 2G, оскільки необхідно передати тільки невеликий обсяг інформації. Але тут виникає інша проблема: є кілька стандартів радіодоступу, які використовуються для інтернету речей. На нашу думку, операторам є сенс розвивати стандарти в ліцензованому спектрі. Але тоді знову питання до регулятора: яким чином видавати ліцензії, щоб оператори могли будувати мережі для інтернету речей.

А є така ймовірність, що Україна просто перестрибне 4G і відразу запустить 5G?

А.С .: У 2020 році країни-передовики першими запустять мережу п'ятого покоління і якийсь час будуть її відпрацьовувати. Усталена технологія і відрегульовані ціни по реалістичному прогнозом з'являться у 2022-му. Є ще таке поняття, як "спектральна ефективність": чим вище технологія, тим якісніше використовується спектр. Тому запуск 4G, безсумнівно, матиме позитивний вплив. Чим більше у нас покриття 3G або LTE, тим більше люди зможуть використовувати смартфони і тим більше стимул запускати 5G.

П.Ч .: Ми не зможемо перескочити на нову технологію. Чи не дозволить держава. Воно хоче за кожну частоту взяти гроші і не прийме ситуацію, при якій не отримає оплату за 4G. Держава збирається провести аукціони на LTE вже в кінці цього року. Я думаю, все вийде, ми готові. Головне, щоб нам ще дали можливість використовувати 900-е частоти, щоб покрити Україну 3G.

Головне, щоб нам ще дали можливість використовувати 900-е частоти, щоб покрити Україну 3G

Лідер групи з надання консультаційних послуг сектора ТМТ "Делойт" в Україні та Білорусі Володимир Юмашев і лідер напрямки цифрового досвіду "Делойт" Дмитро Баценко

Які технології з'являться в Україні з розвитком покриття?

П.Ч .: Для B2C killer application - це відео. Тут немає сенсу щось вигадувати, в світі поки нічого іншого немає. Якщо говорити про В2В-сегменті, то можна прогнозувати розвиток М2М, хмарних рішень, IoT, Smart City. За даними GSMA, "Київстар" - лідер за кількістю М2М-підключень в Україні (понад 1 млн сімок) з часткою ринку 56%. Основні користувачі - це корпоративні клієнти (близько 90% підключень). За роки роботи ми набули великого досвіду в М2М, завдяки якому надаємо експертизу при розробці персональних рішень, виходячи з галузі та специфіки бізнесу кожного клієнта. Також ми розробили адаптоване для потреб масового ринку тарифне рішення.

Для корпоративних клієнтів надаємо послугу "Центр управління M2M" (Smart connectivity solution). Це рішення дозволяє оптимізувати управління SIM-картами, задавати їх логіку роботи при настанні певних подій, отримувати своєчасну звітність і багато інших функцій, для виконання яких раніше був потрібний цілий штат співробітників.

А.С .: Той же Deutsche Telekom в Німеччині, щоб успішно запустити свою модель по хмарі, "пролобіювали" через Бундестаг закон про те, що німецькі компанії зобов'язані зберігати дані в німецьких дата-центрах. Такий крок спричинив значне зростання по зберіганню даних у хмарі. Зараз в Україні більшість дата-центрів мають рівень завантаження близько 50%. У парламенті розглядається проект закону, що дозволяє держорганам використовувати комерційні дата-центри, а не будувати свої. Швидше за все, це колись дійде до логічного завершення.

Як буде розвиватися бізнес-модель операторів в Україні з приходом спочатку LTE, потім 5G? У деяких країнах оператори виділяють опорну мережу для інших операторів, а самі перетворюються в віртуального оператора. Таке можливо в Україні?

П.Ч .: Ви плутаєте дві різні моделі. Коли оператори ділять мережу - це модель network sharing. Вона працює між декількома гравцями, у яких є власна інфраструктура, але в окремих випадках обладнання вигідніше використовувати спільно.

Віртуальний оператор - це коли телеком-компанія дає доступ до своєї інфраструктури за гроші іншому гравцеві мобільного ринку, у якого, по суті, є тільки софт, він не інвестує в базові станції, кабелі, комутатори та інше. Я поки не вірю в прихід в Україну міжнародних віртуальних операторів, хоча є багато інвесторів, які тільки на цьому і спеціалізуються. Це пов'язано з тим, що в Україні нестабільна економічна обстановка. Інвесторів хвилює можливе "маски-шоу", скачки курсу долара і т. Д. Що стосується network sharing з конкурентами, то це комерційне питання, який часто можна вирішити в інтересах усіх сторін. Але важливо розуміти, що ніхто не буде ділити з конкурентами мережу в місцях з хорошим трафіком, особливо коли мережу у "Київстар" краще.

А.С .: Можна підняти тему з віртуальними операторами, але Україна цей період вже пройшла. З помітних гравців можна виділити лише yezzz! ( "Сільпо"). Всі оператори спробували запускати окремі бренди, але зараз все великі гравці використовують єдиний бренд.

П.Ч .: Віртуальні оператори необхідні для того, щоб клієнт мав можливість зменшити середній чек. В "Київстар" ARPU за останній квартал склав 45 грн. Платити менше вже неможливо.

А.С .: Тут і виникає питання: як при такому ARPU проводити закупівлі нового обладнання для LTE. Оператору необхідно інвестувати в обладнання, його впровадити, продати клієнтам і на цьому щось заробити. А заробити не завжди виходить. В Україні складно запускати нові сервіси - їх потрібно продавати дорожче, а як це зробити, якщо люди не готові платити більше. Вони звикли, що мобільний зв'язок до 100 грн. А тут, наприклад, пропонується " Google Play Музика "за 60 грн на місяць. Здавалося б, недорого, але якщо порівнювати із загальною платою за пакет, то відчутно.

А заборона "ВКонтакте" хіба не зіграв на руку того, щоб користувачі легально качали і платили за музику?

П.Ч .: Після вступу в силу указу ми спостерігаємо міграцію абонентського трафіку в ті сервіси, які не потрапляють під обмеження. Якщо говорити про музику, то, наприклад, дуже виріс трафік на Deezer (він у нас включений в тариф) - більш ніж в 3 рази. Істотно зріс трафік на YouTube. MEGOGO показав зростання понад 100%.

Що цікаво, iPhone в мережі набагато менше, ніж Android, але користувачі iPhone приносять більше прибутку. Можна сервіси запускати тільки для них, і вони окупляться. Оскільки середній дата-трафік на одного користувача iPhone в три рази більше, ніж на користувача Android.

На даний момент мережа готова до запуску 4G?

П.Ч .: Для розгортання 4G в 1800-м діапазоні ми готові. В діапазоні 2600 - необхідно буде витратити значну кількість ресурсів і часу для повноцінного впровадження нової технології. Багато що залежить від того, наскільки ефективно попрацює регулятор з ринком, і які, врешті-решт, частоти виявляться доступними для розгортання нових рішень.

А.С .: Регулятор продає частоту 2,6 Ггц. Для її використання потрібно будувати поверх нову мережу. Це витратно. І чим вище частота, тим менше радіус дії базової станції. Тому є попередня домовленість разом з 2,6 Ггц використовувати для 4G (LTE) частоту 1,8 Ггц.Тогда за допомогою програмного забезпечення обладнання просто можна переключити з 2G на 4G (LTE). Тому якщо оператори отримають 1,8 Ггц, впровадження відбудеться швидко. Якщо тільки 2,6 Ггц - терміни прогнозувати дуже складно.

П.Ч .: А якщо ми отримаємо ще й технологічну нейтральність в діапазоні частот 900 МГц для 3G, тоді вся Україна буде покрита якісним інтернетом.

Для українського користувача різниці між 3G і 4G НЕ БУДЕ - ГОЛОВА "Київстар"

Чому українці споживають мало контенту через 3G, чому відео дасть поштовх до розвитку мереж LTE, якими методами можна перемогти піратство в Україні і як YouTube може допомогти українським операторам заробляти більше - лідер групи з надання консультаційних послуг сектора ТМТ "Делойт" в Україні та Білорусі Володимир Юмашев і лідер напрямки цифрового досвіду "Делойт" Дмитро Баценко поговорили з головою компанії "Київстар" Петром Чернишовим і директором по роботі з клієнтами компанії Huawei Ukraine Олександром Сербиним.

Світові ЗМІ позиціонують 5G як революцію. Прогнозується, що реальний 5G з'явиться не раніше 2020 року. А де зараз знаходиться Україна у розвитку зв'язку в європейському просторі? Чи є у Вас плани почати тестування можливостей мережі нового покоління в Україні?

Петро Чернишов: 5G як революцію позиціонують в першу чергу вендори - ті, хто виробляє і продає обладнання, щоб підвищити продажі.

Олександр Сербін: Не можу сказати, що Петро помиляється, частково я з ним згоден. Насправді 5G - це не революція, а еволюція. Крім того, 5G НЕ моноліт. У попередніх поколіннях зв'язку йшлося в основному про зростання пропускної здатності, а у 5G є три виміри: швидкість, кількість пристроїв на кілометр і час затримки. Але головне, про що варто нагадати: стандарт 5G в світі ще не затверджений.

П.Ч .: Навіть 4G - це еволюція. Революція відбулася при переході з 2G до 3G. Україна її недавно зазнала. Ще два роки тому про 3G мало хто знав. А тепер наші клієнти раді тому, що можуть їхати в маршрутці і слухати музику. Їм не потрібно чекати, поки завантажиться трек, адже все відбувається миттєво. Ось це революція! 3G, в порівнянні з 2G, дає гігантські переваги.

Тепер порівняємо 3G з 4G на одному простому прикладі. Кліп на YouTube йде в середньому 3-4 хвилини. У мережі 3G кліп повністю вантажиться на смартфон приблизно 1,5 хвилини, але перегляд починається досить швидко, і ми не помічаємо процесу завантаження. В 4G цей кліп буде завантажуватися 1 секунду - це найбільша перевага - швидкість. Виходить, що для українського користувача принципової різниці в досвіді використання не буде.

Зате для операторів різниця значуща. Устаткування для 4G вимагає великих інвестицій, відповідно, вартість послуги для абонентів теж буде вище, ніж 3G. Наприклад, в Європі, згідно зі звітом одного з найбільших операторів, всього 16% користувачів перейшли на 4G. Клієнти не розуміють, навіщо платити більше. Ще одна перешкода на шляху до запуску 4G - невелике проникнення смартфонів. В нашій мережі "розумних телефонів" близько 40%, з них тільки третина підтримує LTE. Це означає, що 60% бази не користується 3G. І цим користувачам неважливо наявність 4G.

"Київстар" як інноваційний оператор готовий робити довгострокові інвестиції, щоб дати українцям доступ до нових технологій, щоб уже можна було подолати цифрову нерівність і завантажити нашу мережу. Зараз все залежить від аукціонів. "Київстар" готовий до розгортання 4G в 1800-м діапазоні. В діапазоні 2600 МГц необхідно буде витратити значну кількість ресурсів і часу для повноцінного впровадження нової технології. Тому ми чекаємо аукціонів на 4G і подивимося, що зміниться з запуском мобільного інтернету четвертого покоління.

А.С .: Я б додав, що 3G і 4G відрізняються в першу чергу швидкістю передачі даних. Наприклад, в Європі 4G потрібен для перегляду потокового відео. Швидкість буде залежати від того, скільки людей одночасно зайшло на соту. Також слід враховувати той факт, що сучасні смартфони випускаються з екраном Full HD, і для перегляду відео у високій роздільній здатності 3G може бути недостатньо. Це буде залежати від завантаження мережі.

Як змінилася бізнес-модель операторів під час переходу від 2G до 3G? Як вона зміниться з приходом 4G, на Ваш погляд?

П.Ч .: Основний дохід операторам в Україні до сих пір приносить голосовий зв'язок. Бізнес-модель зміниться, коли люди куплять достатню кількість смартфонів, і ми виведемо на ринок нові тарифи з великою кількістю гігабайт і новими додатковими сервісами. Поки основній масі дата-юзерам вистачає 2 ГБ в місяць. До сих пір в Україні багато людей бігає по старій звичці від однієї Wi-Fi-точки до іншої. Хоча це дуже дивно, враховуючи наші тарифи. Пакет з 2 Гб коштує 70 грн на місяць, при цьому соцмережі без обмежень.

Споживання дата-трафіку у нас росте по експоненті, нам гріх скаржитися, але з 7 тис. 3G базових станцій тільки 35 завантажені на 90%. Одна з таких перебувають, наприклад, в Затоці. До речі, "Київстар" - перший оператор, який покрив 3G основні курорти Одеської області. До нового сезону 2017 роки ми побудували ще 10 базових станцій. Подивимося, чи вистачить їх потужності. Але в цілому наша мережа відмінно справляється з навантаженнями - потрібно ще більше трафіку! (Посміхається). До того ж ми як раз на фінішній прямій по оновленню обладнання - майже вся мережа оновлена ​​і готова до 4G.

Що 4G може запропонувати бізнесу? Наприклад, в агросекторі активно використовуються дрони, відеоспостереження.

П.Ч .: У нас є чудові продукти і для аграріїв, і для представників інших ринків. Але для того, щоб говорити про новітні рішеннях індустріального рівня і створення відповідного попиту на інноваційні рішення з боку корпоративного сектора, необхідно вирішити фундаментальну проблему з покриттям. Зараз на карті є багато "білих плям". З існуючими частотами в 2 100-м діапазоні ми не можемо створити щільне стійке покриття 3G трас, полів, залізниці. Ми могли б це зробити протягом декількох місяців, будь у нас 900-й діапазон з відповідною ліцензією. Але нам не дають використовувати існуючі частоти під 3G. В даному випадку недосконалість регуляторного поля в Україні гальмує прогрес.

А.С .: Є альтернативне рішення: для відеоспостереження можна завести кабель. А дрони в сільському господарстві я б відніс до інтернету речей, і для них LTE не завжди потрібно. Може впоратися навіть 2G, оскільки необхідно передати тільки невеликий обсяг інформації. Але тут виникає інша проблема: є кілька стандартів радіодоступу, які використовуються для інтернету речей. На нашу думку, операторам є сенс розвивати стандарти в ліцензованому спектрі. Але тоді знову питання до регулятора: яким чином видавати ліцензії, щоб оператори могли будувати мережі для інтернету речей.

А є така ймовірність, що Україна просто перестрибне 4G і відразу запустить 5G?

А.С .: У 2020 році країни-передовики першими запустять мережу п'ятого покоління і якийсь час будуть її відпрацьовувати. Усталена технологія і відрегульовані ціни по реалістичному прогнозом з'являться у 2022-му. Є ще таке поняття, як "спектральна ефективність": чим вище технологія, тим якісніше використовується спектр. Тому запуск 4G, безсумнівно, матиме позитивний вплив. Чим більше у нас покриття 3G або LTE, тим більше люди зможуть використовувати смартфони і тим більше стимул запускати 5G.

П.Ч .: Ми не зможемо перескочити на нову технологію. Чи не дозволить держава. Воно хоче за кожну частоту взяти гроші і не прийме ситуацію, при якій не отримає оплату за 4G. Держава збирається провести аукціони на LTE вже в кінці цього року. Я думаю, все вийде, ми готові. Головне, щоб нам ще дали можливість використовувати 900-е частоти, щоб покрити Україну 3G.

Головне, щоб нам ще дали можливість використовувати 900-е частоти, щоб покрити Україну 3G

Лідер групи з надання консультаційних послуг сектора ТМТ "Делойт" в Україні та Білорусі Володимир Юмашев і лідер напрямки цифрового досвіду "Делойт" Дмитро Баценко

Які технології з'являться в Україні з розвитком покриття?

П.Ч .: Для B2C killer application - це відео. Тут немає сенсу щось вигадувати, в світі поки нічого іншого немає. Якщо говорити про В2В-сегменті, то можна прогнозувати розвиток М2М, хмарних рішень, IoT, Smart City. За даними GSMA, "Київстар" - лідер за кількістю М2М-підключень в Україні (понад 1 млн сімок) з часткою ринку 56%. Основні користувачі - це корпоративні клієнти (близько 90% підключень). За роки роботи ми набули великого досвіду в М2М, завдяки якому надаємо експертизу при розробці персональних рішень, виходячи з галузі та специфіки бізнесу кожного клієнта. Також ми розробили адаптоване для потреб масового ринку тарифне рішення.

Для корпоративних клієнтів надаємо послугу "Центр управління M2M" (Smart connectivity solution). Це рішення дозволяє оптимізувати управління SIM-картами, задавати їх логіку роботи при настанні певних подій, отримувати своєчасну звітність і багато інших функцій, для виконання яких раніше був потрібний цілий штат співробітників.

А.С .: Той же Deutsche Telekom в Німеччині, щоб успішно запустити свою модель по хмарі, "пролобіювали" через Бундестаг закон про те, що німецькі компанії зобов'язані зберігати дані в німецьких дата-центрах. Такий крок спричинив значне зростання по зберіганню даних у хмарі. Зараз в Україні більшість дата-центрів мають рівень завантаження близько 50%. У парламенті розглядається проект закону, що дозволяє держорганам використовувати комерційні дата-центри, а не будувати свої. Швидше за все, це колись дійде до логічного завершення.

Як буде розвиватися бізнес-модель операторів в Україні з приходом спочатку LTE, потім 5G? У деяких країнах оператори виділяють опорну мережу для інших операторів, а самі перетворюються в віртуального оператора. Таке можливо в Україні?

П.Ч .: Ви плутаєте дві різні моделі. Коли оператори ділять мережу - це модель network sharing. Вона працює між декількома гравцями, у яких є власна інфраструктура, але в окремих випадках обладнання вигідніше використовувати спільно.

Віртуальний оператор - це коли телеком-компанія дає доступ до своєї інфраструктури за гроші іншому гравцеві мобільного ринку, у якого, по суті, є тільки софт, він не інвестує в базові станції, кабелі, комутатори та інше. Я поки не вірю в прихід в Україну міжнародних віртуальних операторів, хоча є багато інвесторів, які тільки на цьому і спеціалізуються. Це пов'язано з тим, що в Україні нестабільна економічна обстановка. Інвесторів хвилює можливе "маски-шоу", скачки курсу долара і т. Д. Що стосується network sharing з конкурентами, то це комерційне питання, який часто можна вирішити в інтересах усіх сторін. Але важливо розуміти, що ніхто не буде ділити з конкурентами мережу в місцях з хорошим трафіком, особливо коли мережу у "Київстар" краще.

А.С .: Можна підняти тему з віртуальними операторами, але Україна цей період вже пройшла. З помітних гравців можна виділити лише yezzz! ( "Сільпо"). Всі оператори спробували запускати окремі бренди, але зараз все великі гравці використовують єдиний бренд.

П.Ч .: Віртуальні оператори необхідні для того, щоб клієнт мав можливість зменшити середній чек. В "Київстар" ARPU за останній квартал склав 45 грн. Платити менше вже неможливо.

А.С .: Тут і виникає питання: як при такому ARPU проводити закупівлі нового обладнання для LTE. Оператору необхідно інвестувати в обладнання, його впровадити, продати клієнтам і на цьому щось заробити. А заробити не завжди виходить. В Україні складно запускати нові сервіси - їх потрібно продавати дорожче, а як це зробити, якщо люди не готові платити більше. Вони звикли, що мобільний зв'язок до 100 грн. А тут, наприклад, пропонується " Google Play Музика "за 60 грн на місяць. Здавалося б, недорого, але якщо порівнювати із загальною платою за пакет, то відчутно.

А заборона "ВКонтакте" хіба не зіграв на руку того, щоб користувачі легально качали і платили за музику?

П.Ч .: Після вступу в силу указу ми спостерігаємо міграцію абонентського трафіку в ті сервіси, які не потрапляють під обмеження. Якщо говорити про музику, то, наприклад, дуже виріс трафік на Deezer (він у нас включений в тариф) - більш ніж в 3 рази. Істотно зріс трафік на YouTube. MEGOGO показав зростання понад 100%.

Що цікаво, iPhone в мережі набагато менше, ніж Android, але користувачі iPhone приносять більше прибутку. Можна сервіси запускати тільки для них, і вони окупляться. Оскільки середній дата-трафік на одного користувача iPhone в три рази більше, ніж на користувача Android.

На даний момент мережа готова до запуску 4G?

П.Ч .: Для розгортання 4G в 1800-м діапазоні ми готові. В діапазоні 2600 - необхідно буде витратити значну кількість ресурсів і часу для повноцінного впровадження нової технології. Багато що залежить від того, наскільки ефективно попрацює регулятор з ринком, і які, врешті-решт, частоти виявляться доступними для розгортання нових рішень.

А.С .: Регулятор продає частоту 2,6 Ггц. Для її використання потрібно будувати поверх нову мережу. Це витратно. І чим вище частота, тим менше радіус дії базової станції. Тому є попередня домовленість разом з 2,6 Ггц використовувати для 4G (LTE) частоту 1,8 Ггц.Тогда за допомогою програмного забезпечення обладнання просто можна переключити з 2G на 4G (LTE). Тому якщо оператори отримають 1,8 Ггц, впровадження відбудеться швидко. Якщо тільки 2,6 Ггц - терміни прогнозувати дуже складно.

П.Ч .: А якщо ми отримаємо ще й технологічну нейтральність в діапазоні частот 900 МГц для 3G, тоді вся Україна буде покрита якісним інтернетом.

Для українського користувача різниці між 3G і 4G НЕ БУДЕ - ГОЛОВА "Київстар"

Чому українці споживають мало контенту через 3G, чому відео дасть поштовх до розвитку мереж LTE, якими методами можна перемогти піратство в Україні і як YouTube може допомогти українським операторам заробляти більше - лідер групи з надання консультаційних послуг сектора ТМТ "Делойт" в Україні та Білорусі Володимир Юмашев і лідер напрямки цифрового досвіду "Делойт" Дмитро Баценко поговорили з головою компанії "Київстар" Петром Чернишовим і директором по роботі з клієнтами компанії Huawei Ukraine Олександром Сербиним.

Світові ЗМІ позиціонують 5G як революцію. Прогнозується, що реальний 5G з'явиться не раніше 2020 року. А де зараз знаходиться Україна у розвитку зв'язку в європейському просторі? Чи є у Вас плани почати тестування можливостей мережі нового покоління в Україні?

Петро Чернишов: 5G як революцію позиціонують в першу чергу вендори - ті, хто виробляє і продає обладнання, щоб підвищити продажі.

Олександр Сербін: Не можу сказати, що Петро помиляється, частково я з ним згоден. Насправді 5G - це не революція, а еволюція. Крім того, 5G НЕ моноліт. У попередніх поколіннях зв'язку йшлося в основному про зростання пропускної здатності, а у 5G є три виміри: швидкість, кількість пристроїв на кілометр і час затримки. Але головне, про що варто нагадати: стандарт 5G в світі ще не затверджений.

П.Ч .: Навіть 4G - це еволюція. Революція відбулася при переході з 2G до 3G. Україна її недавно зазнала. Ще два роки тому про 3G мало хто знав. А тепер наші клієнти раді тому, що можуть їхати в маршрутці і слухати музику. Їм не потрібно чекати, поки завантажиться трек, адже все відбувається миттєво. Ось це революція! 3G, в порівнянні з 2G, дає гігантські переваги.

Тепер порівняємо 3G з 4G на одному простому прикладі. Кліп на YouTube йде в середньому 3-4 хвилини. У мережі 3G кліп повністю вантажиться на смартфон приблизно 1,5 хвилини, але перегляд починається досить швидко, і ми не помічаємо процесу завантаження. В 4G цей кліп буде завантажуватися 1 секунду - це найбільша перевага - швидкість. Виходить, що для українського користувача принципової різниці в досвіді використання не буде.

Зате для операторів різниця значуща. Устаткування для 4G вимагає великих інвестицій, відповідно, вартість послуги для абонентів теж буде вище, ніж 3G. Наприклад, в Європі, згідно зі звітом одного з найбільших операторів, всього 16% користувачів перейшли на 4G. Клієнти не розуміють, навіщо платити більше. Ще одна перешкода на шляху до запуску 4G - невелике проникнення смартфонів. В нашій мережі "розумних телефонів" близько 40%, з них тільки третина підтримує LTE. Це означає, що 60% бази не користується 3G. І цим користувачам неважливо наявність 4G.

"Київстар" як інноваційний оператор готовий робити довгострокові інвестиції, щоб дати українцям доступ до нових технологій, щоб уже можна було подолати цифрову нерівність і завантажити нашу мережу. Зараз все залежить від аукціонів. "Київстар" готовий до розгортання 4G в 1800-м діапазоні. В діапазоні 2600 МГц необхідно буде витратити значну кількість ресурсів і часу для повноцінного впровадження нової технології. Тому ми чекаємо аукціонів на 4G і подивимося, що зміниться з запуском мобільного інтернету четвертого покоління.

А.С .: Я б додав, що 3G і 4G відрізняються в першу чергу швидкістю передачі даних. Наприклад, в Європі 4G потрібен для перегляду потокового відео. Швидкість буде залежати від того, скільки людей одночасно зайшло на соту. Також слід враховувати той факт, що сучасні смартфони випускаються з екраном Full HD, і для перегляду відео у високій роздільній здатності 3G може бути недостатньо. Це буде залежати від завантаження мережі.

Як змінилася бізнес-модель операторів під час переходу від 2G до 3G? Як вона зміниться з приходом 4G, на Ваш погляд?

П.Ч .: Основний дохід операторам в Україні до сих пір приносить голосовий зв'язок. Бізнес-модель зміниться, коли люди куплять достатню кількість смартфонів, і ми виведемо на ринок нові тарифи з великою кількістю гігабайт і новими додатковими сервісами. Поки основній масі дата-юзерам вистачає 2 ГБ в місяць. До сих пір в Україні багато людей бігає по старій звичці від однієї Wi-Fi-точки до іншої. Хоча це дуже дивно, враховуючи наші тарифи. Пакет з 2 Гб коштує 70 грн на місяць, при цьому соцмережі без обмежень.

Споживання дата-трафіку у нас росте по експоненті, нам гріх скаржитися, але з 7 тис. 3G базових станцій тільки 35 завантажені на 90%. Одна з таких перебувають, наприклад, в Затоці. До речі, "Київстар" - перший оператор, який покрив 3G основні курорти Одеської області. До нового сезону 2017 роки ми побудували ще 10 базових станцій. Подивимося, чи вистачить їх потужності. Але в цілому наша мережа відмінно справляється з навантаженнями - потрібно ще більше трафіку! (Посміхається). До того ж ми як раз на фінішній прямій по оновленню обладнання - майже вся мережа оновлена ​​і готова до 4G.

Що 4G може запропонувати бізнесу? Наприклад, в агросекторі активно використовуються дрони, відеоспостереження.

П.Ч .: У нас є чудові продукти і для аграріїв, і для представників інших ринків. Але для того, щоб говорити про новітні рішеннях індустріального рівня і створення відповідного попиту на інноваційні рішення з боку корпоративного сектора, необхідно вирішити фундаментальну проблему з покриттям. Зараз на карті є багато "білих плям". З існуючими частотами в 2 100-м діапазоні ми не можемо створити щільне стійке покриття 3G трас, полів, залізниці. Ми могли б це зробити протягом декількох місяців, будь у нас 900-й діапазон з відповідною ліцензією. Але нам не дають використовувати існуючі частоти під 3G. В даному випадку недосконалість регуляторного поля в Україні гальмує прогрес.

А.С .: Є альтернативне рішення: для відеоспостереження можна завести кабель. А дрони в сільському господарстві я б відніс до інтернету речей, і для них LTE не завжди потрібно. Може впоратися навіть 2G, оскільки необхідно передати тільки невеликий обсяг інформації. Але тут виникає інша проблема: є кілька стандартів радіодоступу, які використовуються для інтернету речей. На нашу думку, операторам є сенс розвивати стандарти в ліцензованому спектрі. Але тоді знову питання до регулятора: яким чином видавати ліцензії, щоб оператори могли будувати мережі для інтернету речей.

А є така ймовірність, що Україна просто перестрибне 4G і відразу запустить 5G?

А.С .: У 2020 році країни-передовики першими запустять мережу п'ятого покоління і якийсь час будуть її відпрацьовувати. Усталена технологія і відрегульовані ціни по реалістичному прогнозом з'являться у 2022-му. Є ще таке поняття, як "спектральна ефективність": чим вище технологія, тим якісніше використовується спектр. Тому запуск 4G, безсумнівно, матиме позитивний вплив. Чим більше у нас покриття 3G або LTE, тим більше люди зможуть використовувати смартфони і тим більше стимул запускати 5G.

П.Ч .: Ми не зможемо перескочити на нову технологію. Чи не дозволить держава. Воно хоче за кожну частоту взяти гроші і не прийме ситуацію, при якій не отримає оплату за 4G. Держава збирається провести аукціони на LTE вже в кінці цього року. Я думаю, все вийде, ми готові. Головне, щоб нам ще дали можливість використовувати 900-е частоти, щоб покрити Україну 3G.

Головне, щоб нам ще дали можливість використовувати 900-е частоти, щоб покрити Україну 3G

Лідер групи з надання консультаційних послуг сектора ТМТ "Делойт" в Україні та Білорусі Володимир Юмашев і лідер напрямки цифрового досвіду "Делойт" Дмитро Баценко

Які технології з'являться в Україні з розвитком покриття?

П.Ч .: Для B2C killer application - це відео. Тут немає сенсу щось вигадувати, в світі поки нічого іншого немає. Якщо говорити про В2В-сегменті, то можна прогнозувати розвиток М2М, хмарних рішень, IoT, Smart City. За даними GSMA, "Київстар" - лідер за кількістю М2М-підключень в Україні (понад 1 млн сімок) з часткою ринку 56%. Основні користувачі - це корпоративні клієнти (близько 90% підключень). За роки роботи ми набули великого досвіду в М2М, завдяки якому надаємо експертизу при розробці персональних рішень, виходячи з галузі та специфіки бізнесу кожного клієнта. Також ми розробили адаптоване для потреб масового ринку тарифне рішення.

Для корпоративних клієнтів надаємо послугу "Центр управління M2M" (Smart connectivity solution). Це рішення дозволяє оптимізувати управління SIM-картами, задавати їх логіку роботи при настанні певних подій, отримувати своєчасну звітність і багато інших функцій, для виконання яких раніше був потрібний цілий штат співробітників.

А.С .: Той же Deutsche Telekom в Німеччині, щоб успішно запустити свою модель по хмарі, "пролобіювали" через Бундестаг закон про те, що німецькі компанії зобов'язані зберігати дані в німецьких дата-центрах. Такий крок спричинив значне зростання по зберіганню даних у хмарі. Зараз в Україні більшість дата-центрів мають рівень завантаження близько 50%. У парламенті розглядається проект закону, що дозволяє держорганам використовувати комерційні дата-центри, а не будувати свої. Швидше за все, це колись дійде до логічного завершення.

Як буде розвиватися бізнес-модель операторів в Україні з приходом спочатку LTE, потім 5G? У деяких країнах оператори виділяють опорну мережу для інших операторів, а самі перетворюються в віртуального оператора. Таке можливо в Україні?

П.Ч .: Ви плутаєте дві різні моделі. Коли оператори ділять мережу - це модель network sharing. Вона працює між декількома гравцями, у яких є власна інфраструктура, але в окремих випадках обладнання вигідніше використовувати спільно.

Віртуальний оператор - це коли телеком-компанія дає доступ до своєї інфраструктури за гроші іншому гравцеві мобільного ринку, у якого, по суті, є тільки софт, він не інвестує в базові станції, кабелі, комутатори та інше. Я поки не вірю в прихід в Україну міжнародних віртуальних операторів, хоча є багато інвесторів, які тільки на цьому і спеціалізуються. Це пов'язано з тим, що в Україні нестабільна економічна обстановка. Інвесторів хвилює можливе "маски-шоу", скачки курсу долара і т. Д. Що стосується network sharing з конкурентами, то це комерційне питання, який часто можна вирішити в інтересах усіх сторін. Але важливо розуміти, що ніхто не буде ділити з конкурентами мережу в місцях з хорошим трафіком, особливо коли мережу у "Київстар" краще.

А.С .: Можна підняти тему з віртуальними операторами, але Україна цей період вже пройшла. З помітних гравців можна виділити лише yezzz! ( "Сільпо"). Всі оператори спробували запускати окремі бренди, але зараз все великі гравці використовують єдиний бренд.

П.Ч .: Віртуальні оператори необхідні для того, щоб клієнт мав можливість зменшити середній чек. В "Київстар" ARPU за останній квартал склав 45 грн. Платити менше вже неможливо.

А.С .: Тут і виникає питання: як при такому ARPU проводити закупівлі нового обладнання для LTE. Оператору необхідно інвестувати в обладнання, його впровадити, продати клієнтам і на цьому щось заробити. А заробити не завжди виходить. В Україні складно запускати нові сервіси - їх потрібно продавати дорожче, а як це зробити, якщо люди не готові платити більше. Вони звикли, що мобільний зв'язок до 100 грн. А тут, наприклад, пропонується " Google Play Музика "за 60 грн на місяць. Здавалося б, недорого, але якщо порівнювати із загальною платою за пакет, то відчутно.

А заборона "ВКонтакте" хіба не зіграв на руку того, щоб користувачі легально качали і платили за музику?

П.Ч .: Після вступу в силу указу ми спостерігаємо міграцію абонентського трафіку в ті сервіси, які не потрапляють під обмеження. Якщо говорити про музику, то, наприклад, дуже виріс трафік на Deezer (він у нас включений в тариф) - більш ніж в 3 рази. Істотно зріс трафік на YouTube. MEGOGO показав зростання понад 100%.

Що цікаво, iPhone в мережі набагато менше, ніж Android, але користувачі iPhone приносять більше прибутку. Можна сервіси запускати тільки для них, і вони окупляться. Оскільки середній дата-трафік на одного користувача iPhone в три рази більше, ніж на користувача Android.

На даний момент мережа готова до запуску 4G?

П.Ч .: Для розгортання 4G в 1800-м діапазоні ми готові. В діапазоні 2600 - необхідно буде витратити значну кількість ресурсів і часу для повноцінного впровадження нової технології. Багато що залежить від того, наскільки ефективно попрацює регулятор з ринком, і які, врешті-решт, частоти виявляться доступними для розгортання нових рішень.

А.С .: Регулятор продає частоту 2,6 Ггц. Для її використання потрібно будувати поверх нову мережу. Це витратно. І чим вище частота, тим менше радіус дії базової станції. Тому є попередня домовленість разом з 2,6 Ггц використовувати для 4G (LTE) частоту 1,8 Ггц.Тогда за допомогою програмного забезпечення обладнання просто можна переключити з 2G на 4G (LTE). Тому якщо оператори отримають 1,8 Ггц, впровадження відбудеться швидко. Якщо тільки 2,6 Ггц - терміни прогнозувати дуже складно.

П.Ч .: А якщо ми отримаємо ще й технологічну нейтральність в діапазоні частот 900 МГц для 3G, тоді вся Україна буде покрита якісним інтернетом.

Для українського користувача різниці між 3G і 4G НЕ БУДЕ - ГОЛОВА "Київстар"

Чому українці споживають мало контенту через 3G, чому відео дасть поштовх до розвитку мереж LTE, якими методами можна перемогти піратство в Україні і як YouTube може допомогти українським операторам заробляти більше - лідер групи з надання консультаційних послуг сектора ТМТ "Делойт" в Україні та Білорусі Володимир Юмашев і лідер напрямки цифрового досвіду "Делойт" Дмитро Баценко поговорили з головою компанії "Київстар" Петром Чернишовим і директором по роботі з клієнтами компанії Huawei Ukraine Олександром Сербиним.

Світові ЗМІ позиціонують 5G як революцію. Прогнозується, що реальний 5G з'явиться не раніше 2020 року. А де зараз знаходиться Україна у розвитку зв'язку в європейському просторі? Чи є у Вас плани почати тестування можливостей мережі нового покоління в Україні?

Петро Чернишов: 5G як революцію позиціонують в першу чергу вендори - ті, хто виробляє і продає обладнання, щоб підвищити продажі.

Олександр Сербін: Не можу сказати, що Петро помиляється, частково я з ним згоден. Насправді 5G - це не революція, а еволюція. Крім того, 5G НЕ моноліт. У попередніх поколіннях зв'язку йшлося в основному про зростання пропускної здатності, а у 5G є три виміри: швидкість, кількість пристроїв на кілометр і час затримки. Але головне, про що варто нагадати: стандарт 5G в світі ще не затверджений.

П.Ч .: Навіть 4G - це еволюція. Революція відбулася при переході з 2G до 3G. Україна її недавно зазнала. Ще два роки тому про 3G мало хто знав. А тепер наші клієнти раді тому, що можуть їхати в маршрутці і слухати музику. Їм не потрібно чекати, поки завантажиться трек, адже все відбувається миттєво. Ось це революція! 3G, в порівнянні з 2G, дає гігантські переваги.

Тепер порівняємо 3G з 4G на одному простому прикладі. Кліп на YouTube йде в середньому 3-4 хвилини. У мережі 3G кліп повністю вантажиться на смартфон приблизно 1,5 хвилини, але перегляд починається досить швидко, і ми не помічаємо процесу завантаження. В 4G цей кліп буде завантажуватися 1 секунду - це найбільша перевага - швидкість. Виходить, що для українського користувача принципової різниці в досвіді використання не буде.

Зате для операторів різниця значуща. Устаткування для 4G вимагає великих інвестицій, відповідно, вартість послуги для абонентів теж буде вище, ніж 3G. Наприклад, в Європі, згідно зі звітом одного з найбільших операторів, всього 16% користувачів перейшли на 4G. Клієнти не розуміють, навіщо платити більше. Ще одна перешкода на шляху до запуску 4G - невелике проникнення смартфонів. В нашій мережі "розумних телефонів" близько 40%, з них тільки третина підтримує LTE. Це означає, що 60% бази не користується 3G. І цим користувачам неважливо наявність 4G.

"Київстар" як інноваційний оператор готовий робити довгострокові інвестиції, щоб дати українцям доступ до нових технологій, щоб уже можна було подолати цифрову нерівність і завантажити нашу мережу. Зараз все залежить від аукціонів. "Київстар" готовий до розгортання 4G в 1800-м діапазоні. В діапазоні 2600 МГц необхідно буде витратити значну кількість ресурсів і часу для повноцінного впровадження нової технології. Тому ми чекаємо аукціонів на 4G і подивимося, що зміниться з запуском мобільного інтернету четвертого покоління.

А.С .: Я б додав, що 3G і 4G відрізняються в першу чергу швидкістю передачі даних. Наприклад, в Європі 4G потрібен для перегляду потокового відео. Швидкість буде залежати від того, скільки людей одночасно зайшло на соту. Також слід враховувати той факт, що сучасні смартфони випускаються з екраном Full HD, і для перегляду відео у високій роздільній здатності 3G може бути недостатньо. Це буде залежати від завантаження мережі.

Як змінилася бізнес-модель операторів під час переходу від 2G до 3G? Як вона зміниться з приходом 4G, на Ваш погляд?

П.Ч .: Основний дохід операторам в Україні до сих пір приносить голосовий зв'язок. Бізнес-модель зміниться, коли люди куплять достатню кількість смартфонів, і ми виведемо на ринок нові тарифи з великою кількістю гігабайт і новими додатковими сервісами. Поки основній масі дата-юзерам вистачає 2 ГБ в місяць. До сих пір в Україні багато людей бігає по старій звичці від однієї Wi-Fi-точки до іншої. Хоча це дуже дивно, враховуючи наші тарифи. Пакет з 2 Гб коштує 70 грн на місяць, при цьому соцмережі без обмежень.

Споживання дата-трафіку у нас росте по експоненті, нам гріх скаржитися, але з 7 тис. 3G базових станцій тільки 35 завантажені на 90%. Одна з таких перебувають, наприклад, в Затоці. До речі, "Київстар" - перший оператор, який покрив 3G основні курорти Одеської області. До нового сезону 2017 роки ми побудували ще 10 базових станцій. Подивимося, чи вистачить їх потужності. Але в цілому наша мережа відмінно справляється з навантаженнями - потрібно ще більше трафіку! (Посміхається). До того ж ми як раз на фінішній прямій по оновленню обладнання - майже вся мережа оновлена ​​і готова до 4G.

Що 4G може запропонувати бізнесу? Наприклад, в агросекторі активно використовуються дрони, відеоспостереження.

П.Ч .: У нас є чудові продукти і для аграріїв, і для представників інших ринків. Але для того, щоб говорити про новітні рішеннях індустріального рівня і створення відповідного попиту на інноваційні рішення з боку корпоративного сектора, необхідно вирішити фундаментальну проблему з покриттям. Зараз на карті є багато "білих плям". З існуючими частотами в 2 100-м діапазоні ми не можемо створити щільне стійке покриття 3G трас, полів, залізниці. Ми могли б це зробити протягом декількох місяців, будь у нас 900-й діапазон з відповідною ліцензією. Але нам не дають використовувати існуючі частоти під 3G. В даному випадку недосконалість регуляторного поля в Україні гальмує прогрес.

А.С .: Є альтернативне рішення: для відеоспостереження можна завести кабель. А дрони в сільському господарстві я б відніс до інтернету речей, і для них LTE не завжди потрібно. Може впоратися навіть 2G, оскільки необхідно передати тільки невеликий обсяг інформації. Але тут виникає інша проблема: є кілька стандартів радіодоступу, які використовуються для інтернету речей. На нашу думку, операторам є сенс розвивати стандарти в ліцензованому спектрі. Але тоді знову питання до регулятора: яким чином видавати ліцензії, щоб оператори могли будувати мережі для інтернету речей.

А є така ймовірність, що Україна просто перестрибне 4G і відразу запустить 5G?

А.С .: У 2020 році країни-передовики першими запустять мережу п'ятого покоління і якийсь час будуть її відпрацьовувати. Усталена технологія і відрегульовані ціни по реалістичному прогнозом з'являться у 2022-му. Є ще таке поняття, як "спектральна ефективність": чим вище технологія, тим якісніше використовується спектр. Тому запуск 4G, безсумнівно, матиме позитивний вплив. Чим більше у нас покриття 3G або LTE, тим більше люди зможуть використовувати смартфони і тим більше стимул запускати 5G.

П.Ч .: Ми не зможемо перескочити на нову технологію. Чи не дозволить держава. Воно хоче за кожну частоту взяти гроші і не прийме ситуацію, при якій не отримає оплату за 4G. Держава збирається провести аукціони на LTE вже в кінці цього року. Я думаю, все вийде, ми готові. Головне, щоб нам ще дали можливість використовувати 900-е частоти, щоб покрити Україну 3G.

Головне, щоб нам ще дали можливість використовувати 900-е частоти, щоб покрити Україну 3G

Лідер групи з надання консультаційних послуг сектора ТМТ "Делойт" в Україні та Білорусі Володимир Юмашев і лідер напрямки цифрового досвіду "Делойт" Дмитро Баценко

Які технології з'являться в Україні з розвитком покриття?

П.Ч .: Для B2C killer application - це відео. Тут немає сенсу щось вигадувати, в світі поки нічого іншого немає. Якщо говорити про В2В-сегменті, то можна прогнозувати розвиток М2М, хмарних рішень, IoT, Smart City. За даними GSMA, "Київстар" - лідер за кількістю М2М-підключень в Україні (понад 1 млн сімок) з часткою ринку 56%. Основні користувачі - це корпоративні клієнти (близько 90% підключень). За роки роботи ми набули великого досвіду в М2М, завдяки якому надаємо експертизу при розробці персональних рішень, виходячи з галузі та специфіки бізнесу кожного клієнта. Також ми розробили адаптоване для потреб масового ринку тарифне рішення.

Для корпоративних клієнтів надаємо послугу "Центр управління M2M" (Smart connectivity solution). Це рішення дозволяє оптимізувати управління SIM-картами, задавати їх логіку роботи при настанні певних подій, отримувати своєчасну звітність і багато інших функцій, для виконання яких раніше був потрібний цілий штат співробітників.

А.С .: Той же Deutsche Telekom в Німеччині, щоб успішно запустити свою модель по хмарі, "пролобіювали" через Бундестаг закон про те, що німецькі компанії зобов'язані зберігати дані в німецьких дата-центрах. Такий крок спричинив значне зростання по зберіганню даних у хмарі. Зараз в Україні більшість дата-центрів мають рівень завантаження близько 50%. У парламенті розглядається проект закону, що дозволяє держорганам використовувати комерційні дата-центри, а не будувати свої. Швидше за все, це колись дійде до логічного завершення.

Як буде розвиватися бізнес-модель операторів в Україні з приходом спочатку LTE, потім 5G? У деяких країнах оператори виділяють опорну мережу для інших операторів, а самі перетворюються в віртуального оператора. Таке можливо в Україні?

П.Ч .: Ви плутаєте дві різні моделі. Коли оператори ділять мережу - це модель network sharing. Вона працює між декількома гравцями, у яких є власна інфраструктура, але в окремих випадках обладнання вигідніше використовувати спільно.

Віртуальний оператор - це коли телеком-компанія дає доступ до своєї інфраструктури за гроші іншому гравцеві мобільного ринку, у якого, по суті, є тільки софт, він не інвестує в базові станції, кабелі, комутатори та інше. Я поки не вірю в прихід в Україну міжнародних віртуальних операторів, хоча є багато інвесторів, які тільки на цьому і спеціалізуються. Це пов'язано з тим, що в Україні нестабільна економічна обстановка. Інвесторів хвилює можливе "маски-шоу", скачки курсу долара і т. Д. Що стосується network sharing з конкурентами, то це комерційне питання, який часто можна вирішити в інтересах усіх сторін. Але важливо розуміти, що ніхто не буде ділити з конкурентами мережу в місцях з хорошим трафіком, особливо коли мережу у "Київстар" краще.

А.С .: Можна підняти тему з віртуальними операторами, але Україна цей період вже пройшла. З помітних гравців можна виділити лише yezzz! ( "Сільпо"). Всі оператори спробували запускати окремі бренди, але зараз все великі гравці використовують єдиний бренд.

П.Ч .: Віртуальні оператори необхідні для того, щоб клієнт мав можливість зменшити середній чек. В "Київстар" ARPU за останній квартал склав 45 грн. Платити менше вже неможливо.

А.С .: Тут і виникає питання: як при такому ARPU проводити закупівлі нового обладнання для LTE. Оператору необхідно інвестувати в обладнання, його впровадити, продати клієнтам і на цьому щось заробити. А заробити не завжди виходить. В Україні складно запускати нові сервіси - їх потрібно продавати дорожче, а як це зробити, якщо люди не готові платити більше. Вони звикли, що мобільний зв'язок до 100 грн. А тут, наприклад, пропонується " Google Play Музика "за 60 грн на місяць. Здавалося б, недорого, але якщо порівнювати із загальною платою за пакет, то відчутно.

А заборона "ВКонтакте" хіба не зіграв на руку того, щоб користувачі легально качали і платили за музику?

П.Ч .: Після вступу в силу указу ми спостерігаємо міграцію абонентського трафіку в ті сервіси, які не потрапляють під обмеження. Якщо говорити про музику, то, наприклад, дуже виріс трафік на Deezer (він у нас включений в тариф) - більш ніж в 3 рази. Істотно зріс трафік на YouTube. MEGOGO показав зростання понад 100%.

Що цікаво, iPhone в мережі набагато менше, ніж Android, але користувачі iPhone приносять більше прибутку. Можна сервіси запускати тільки для них, і вони окупляться. Оскільки середній дата-трафік на одного користувача iPhone в три рази більше, ніж на користувача Android.

На даний момент мережа готова до запуску 4G?

П.Ч .: Для розгортання 4G в 1800-м діапазоні ми готові. В діапазоні 2600 - необхідно буде витратити значну кількість ресурсів і часу для повноцінного впровадження нової технології. Багато що залежить від того, наскільки ефективно попрацює регулятор з ринком, і які, врешті-решт, частоти виявляться доступними для розгортання нових рішень.

А.С .: Регулятор продає частоту 2,6 Ггц. Для її використання потрібно будувати поверх нову мережу. Це витратно. І чим вище частота, тим менше радіус дії базової станції. Тому є попередня домовленість разом з 2,6 Ггц використовувати для 4G (LTE) частоту 1,8 Ггц.Тогда за допомогою програмного забезпечення обладнання просто можна переключити з 2G на 4G (LTE). Тому якщо оператори отримають 1,8 Ггц, впровадження відбудеться швидко. Якщо тільки 2,6 Ггц - терміни прогнозувати дуже складно.

П.Ч .: А якщо ми отримаємо ще й технологічну нейтральність в діапазоні частот 900 МГц для 3G, тоді вся Україна буде покрита якісним інтернетом.

А де зараз знаходиться Україна у розвитку зв'язку в європейському просторі?
Чи є у Вас плани почати тестування можливостей мережі нового покоління в Україні?
Як змінилася бізнес-модель операторів під час переходу від 2G до 3G?
Як вона зміниться з приходом 4G, на Ваш погляд?
Що 4G може запропонувати бізнесу?
А є така ймовірність, що Україна просто перестрибне 4G і відразу запустить 5G?
Як буде розвиватися бізнес-модель операторів в Україні з приходом спочатку LTE, потім 5G?
Таке можливо в Україні?
А заборона "ВКонтакте" хіба не зіграв на руку того, щоб користувачі легально качали і платили за музику?
На даний момент мережа готова до запуску 4G?
Меню сайта
Мини-профиль
 • Регистрация Напомнить пароль?

  Бесплатно можно смотреть фильмы онлайн и не забудьте о шаблоны dle на нашем ресурсе фильмы бесплатно скачать c лучшего сайта
  Опросы
  Топ новости
  Инструкция: как включить подсветку клавиатуры на ноутбуке Asus


  Заблокировалась и отключилась встроенная клавиатура на ноутбуке: как снять блокировку и включить? 


  Ремонт ноутбука ASUS N75S в Санкт-Петербурге (СПб): замена дисплея, замена клавиатуры, ремонт корпуса Асус N75S, замена матрицы
  Услуга Стоимость, руб. Диагностика ASUS N75S Бесплатно (500р при необходимости разбора) Профилактические работы с системой охлаждения + замена кулера 2500 р * Замена чипа (видеочипа) ASUS N75S 6000-6500 Замена

  Как поменять клавиатуру на ноутбуке самостоятельно?
  Владельцы мастерских по ремонту компьютеров часто встречаются со случаями, когда приносят ноутбук, на который была пролита какая-либо жидкость. В некоторых случаях подобная ситуация означает, что понадобится

  Как правильно и быстро снять клавиши с клавиатуры ноутбука
  При продолжительной и тем более неаккуратной эксплуатации ноутбука часто образуются проблемы с клавишами. Они могут залипать, плохо нажиматься, а некоторые клавиши и вовсе могут сломаться. Для решения

  Как почистить клавиатуру компьютера
  С появлением компьютера человек все больше времени проводит за ним. Это и рабочий инструмент, и средство развлечения. Поэтому, совсем неудивительно, что определенные устройства, используемые для ввода

  Замена и ремонт клавиатуры для ноутбука, видео-инструкции
  Замена клавиатуры и кнопок ноутбука показано на видео с подробным объяснением процесса. Цена замены в сервисном центре от 200 рублей . Звоните по тел: +7 (812) 640-03-20 . Замена или ремонт

  4 способа, как отключить клавиатуру на ноутбуке
  Если у вас есть ноутбук, то клавиатура и тачпад на нем являются важными составляющими, без которых работа на устройстве будет вызывать сложности. Конечно есть альтернативы в виде клавиатур и мышей, которые

  Как правильно и быстро снять клавиши с клавиатуры ноутбука
  При продолжительной и тем более неаккуратной эксплуатации ноутбука часто образуются проблемы с клавишами. Они могут залипать, плохо нажиматься, а некоторые клавиши и вовсе могут сломаться. Для решения

  Как правильно и быстро снять клавиши с клавиатуры ноутбука
  При продолжительной и тем немало неаккуратной эксплуатации ноутбука часто образуются проблемы с клавишами. Они могут залипать, нехорошо нажиматься, а некоторые клавиши и вовсе могут сломаться. Для решения