Розгін процесора Linux

 1. Розгін процесора в Linux
 2. Етап перший - перевірка системи
 3. Етап другий - настройка BIOS
 4. Етап третій - підвищення множника частоти
 5. Етап четвертий - підвищення напруги
 6. Етап п'ятий - фінальне тестування
 7. висновки

Всім нам хотілося, щоб наш комп'ютер працював якомога швидше і в той же час ми не хочемо витрачати гроші на покупку нових компонентів. Виробники заклали певний запас для всіх комплектуючих комп'ютера, в тому числі для процесора. Це означає, що ваш процесор працює не з максимальною потужністю, з якої він міг би працювати.

Саме цим користуються під час розгону процесора, коли користувачі отримують набагато більшу частоту, ніж встановлена ​​за замовчуванням. У цій статті ми розглянемо як виконується розгін процесора комп'ютера, а також поговоримо про особливості цього завдання в операційній системі Linux.

Зміст статті:

Розгін процесора в Linux

Перед тим, як приступити до розгону процесора, вам потрібно дізнатися декілька дуже важливих моментів. Перший з них - це тепло. Природно, що чим більша напруга ви будете подавати на той чи інший компонент, тим більше тепла він буде виробляти. А чим більшу частоту ви хочете отримати, тим більша напруга доведеться подати, але робити це потрібно в рамках здорового глузду.

Є межа напруги, яке може витримати ваш процесор, перед тим, як з'явиться загроза його руйнування. При занадто великому напрузі комп'ютер може зовсім не завантажитися. Ця напруга і є межею розгону. Тут підходить видозмінена прислів'я: "Всі чіпи випускаються рівними, але деякі більше рівні ніж інші". Кожен процесор унікальний, вам може повести і саме ваш компонент буде підтримувати велику частоту роботи. Потенціал процесора може варіюватися від 0,2 ГГц до 1 ГГц.

Припустимо, що у вас є хороший кулер для охолодження вашого процесора, процесор підтримує розгін, а до таких відносяться серія K і X від Intel і все процесори від AMD, а також ви знаєте як потрапити в меню настройки BIOS.

Етап перший - перевірка системи

Перед тим як переходити до налаштування BIOS і реальному розгону процесора потрібно переконатися, що ваша система має гарне охолодження і працює досить стабільно. Для цього нам потрібно протестувати температуру процесора при максимальному навантаженні. У Linux використовується набір програм lm_sensors для перегляду поточної температури.

Спочатку потрібно встановити цей пакет утиліт, якщо він ще не встановлений у вашій системі. В Ubuntu для цього використовуйте команду:

sudo apt install lm_sensors

Потім використовуйте утиліту sensors для перегляду поточної температури обладнання. Зазвичай, крім процесора, відображається температура відеокарти, оперативної пам'яті і так далі. Але в нашому випадку відображається тільки температура для обох ядер:

sensors

Як бачите, тут крім поточної температури, показана максимальна температура і критична. Але зараз ми дивимося температуру в звичайному режимі, тепер потрібно перевірити її при максимальному навантаженні. Для цього будемо використовувати утиліту stress. Її можна встановити в Ubuntu за допомогою команди:

sudo apt install stress

Потім створюємо навантаження на процесор, наприклад, в 16 потоків:

stress --cpu 16

stress --cpu 16

І знову дивимося температуру:

sensors

Тільки тепер ви можете оцінити наскільки добре справляється ваше охолодження і чи дійсно є можливість розганяти процесор. Якщо система вже досягла максимальної температури і наближається до критичної, то зрозуміло, що перед розгоном потрібно подбати про охолодження. В іншому випадку ви можете переходити до подальшому дій.

Етап другий - настройка BIOS

Цей крок відповідає безпосередньо за розгін процесора. Перезавантажте ваш комп'ютер і увійдіть в BIOS. Налаштування розгону відрізняється від версії BIOS, процесора і виробника. Ми розглянемо розгін процесора AMD Athlon в BIOS від ASUS.

У безлічі материнських плат, в тому числі і в цій є можливість автоматичного розгону процесора на певний, безпечний відсоток. Так ви можете дати материнській платі зробити більшість роботи за себе. Мій процесор працює за замовчуванням з частотою 3.0 ГГц, На вкладці "Andvanced" є розділ "Config JumperFree" тут ви можете налаштувати вручну частоту і напругу, а також задати профіль розгону.

Наприклад, для пункту "AI Overclock Tuner" задайте значення "Overclock profile", якщо хочете використовувати один з налаштованих за умовчанням профілів. Потім для параметра Overclock Options потрібно вибрати профіль розгону. Для у цій материнської плати доступний максимальний розгону на 10%:

Таким чином, для процесора на 3.0 ГГц ми отримаємо частоту 3.3 ГГц.

Якщо ж ви хочете налаштовувати напруга вручну, вам доведеться звернутися до документації процесора. Встановіть значення Overclock profile в manual, змінювати множники частоти. Для застосування змін потрібно перезавантажити комп'ютер. У материнських платах в UEFI все може трохи відрізнятися, але суть буде одна і та ж, там буде пункт, що дозволяє розігнати процесор.

Етап третій - підвищення множника частоти

Припустимо, ви вже включили потрібний профіль розгону або налаштували вручну множник для напруги або частоти. Але не можна відразу виставляти занадто високий параметр, потрібно спочатку подивитися як буде працювати система з тим, що є. Перезавантажте комп'ютер і завантажитеся в операційну систему.

У Linux є така неприємна для розгону особливість, як cpufreq, ця технологія змінює частоту в залежності від навантаження на систему тому ви не зможете отримати максимальну частоту поки встановлений профіль енергозбереження. Перш за все, нам потрібно встановити профіль максимальної продуктивності - perfomance. Спочатку встановлює утиліту cpufrequtils якщо вона ще не встановлена:

sudo apt install cpufrequtils

Потім, за допомогою конфігураційного файлу, міняємо профіль регулювання частоти за замовчуванням на максимальну продуктивність. Це можна зробити за допомогою команди:

sudo cpupower frequency-set -g performance

Якщо ви хочете щоб така частота збереглася після перезавантаження, то потрібно виправити файл сервісу systemd:

sudo vi /usr/lib/systemd/system/cpupower.service

[Unit]

Description = CPU performance

[Service]

Type = oneshot

ExecStart = / usr / bin / cpupower -c all frequency-set -g performance

[Install]

WantedBy = multi-user.target

Далі ви можете перевірити результат своїх дій за допомогою команди:

cpupower frequency-info

Ви повинні побачити, що активний профіль - perfomance. Подивитися поточну частоту ви можете за допомогою утиліти hwinfo:

hwinfo --cpu | grep Clock

Далі нам потрібно повторити тест температури процесора при максимальному навантаженні. Як це робиться дивіться вище. Якщо все добре і система стабільно працює протягом 5 хвилин, ви можете спробувати ще збільшити множник.

Можливо, ви захочете контролювати зміна частоти під час тесту stress, тоді можна використовувати утиліту watch з інтервалом в півсекунди:

watch -n 0,5 "hwinfo --cpu | grep Clock"

Щоб виявити приділ, збільшуйте множник на одиницю і повторюйте тестування. Повторюйте такий процес поки ваш комп'ютер або зовсім не завантажиться, або температура буде перевищувати максимальну. Але розгін процесора Linux ще незавершена.

Етап четвертий - підвищення напруги

Якщо ваш комп'ютер перестав включатися після підвищення частоти до певної межі або ви отримуєте Kernel Panic, то прийшов час підвищити напругу. Збільшуйте напругу на 0,1 або на 0,05 поки комп'ютер не буде нормально завантажуватися і стабільно працювати. Вам потрібно бути дуже акуратними з напругою Vcore. Якщо ви застосуєте занадто висока напруга, то можете спалити свій процесор. Але робити це обов'язково, якщо ви хочете розігнати комп'ютер, інакше ви ніяк не зможете зрозуміти як процесор реагує на ту чи іншу напругу.

Далі ви знову можете продовжувати підвищення множника частоти. Але рано чи пізно ви досягнете моменту, коли не зможете отримати бажану частоту навіть після збільшення напруги. Тоді поверніть множник на попереднє значення і зменшите напругу до попереднього пункту. Це і буде ваш розгін процесора Linux.

Етап п'ятий - фінальне тестування

Тепер, коли розгін процесора amd або intel завершений, вам потрібно його протестувати. По-перше, проведіть ще раз тестування, яке ми робили перед тим, як перейти до розгону. Вам потрібно побачити як добре процесор справляється зі своїм завданням при максимальному навантаженні і не потрібно поліпшити охолодження. Подивитися поточну частоту, до якої вам вдалося розігнати процесор можна за допомогою утиліти hwinfo:

hwinfo --cpu | grep Clock

Для процесорів Intel ви можете застосовувати програму від виробника - i7z , Яка дозволяє переглянути поточну частоту і температуру.

Цей пакет є в офіційних репозиторіях. Також поспостерігайте за роботою комп'ютера протягом одного двох-днів. Доглянете як змінюється температура і чи не спостерігається лагов в роботі комп'ютера. Тільки після всього цього ви можете насолоджуватися максимально розкритим потенціалом вашої машини.

висновки

У цій статті ми розглянули як виконати розгін процесора bios в linux, до максимальної продуктивності. Але ви повинні знати, що розробники навмисно зменшують частоту не з жадібності. Це робиться тому що при збільшенні частоти комп'ютер може почати працювати нестабільно, а по-друге процесор буде набагато швидше зношуватися. Все дуже сильно залежить навіть не від конкретної моделі, а саме від певного вироби. Всі процесори різні, і мають різний потенціал. Можливості свого пристрою ви зможете дізнатися тільки експериментально.

Меню сайта
Мини-профиль
 • Регистрация Напомнить пароль?

  Бесплатно можно смотреть фильмы онлайн и не забудьте о шаблоны dle на нашем ресурсе фильмы бесплатно скачать c лучшего сайта
  Опросы
  Топ новости
  Инструкция: как включить подсветку клавиатуры на ноутбуке Asus


  Заблокировалась и отключилась встроенная клавиатура на ноутбуке: как снять блокировку и включить? 


  Ремонт ноутбука ASUS N75S в Санкт-Петербурге (СПб): замена дисплея, замена клавиатуры, ремонт корпуса Асус N75S, замена матрицы
  Услуга Стоимость, руб. Диагностика ASUS N75S Бесплатно (500р при необходимости разбора) Профилактические работы с системой охлаждения + замена кулера 2500 р * Замена чипа (видеочипа) ASUS N75S 6000-6500 Замена

  Как поменять клавиатуру на ноутбуке самостоятельно?
  Владельцы мастерских по ремонту компьютеров часто встречаются со случаями, когда приносят ноутбук, на который была пролита какая-либо жидкость. В некоторых случаях подобная ситуация означает, что понадобится

  Как правильно и быстро снять клавиши с клавиатуры ноутбука
  При продолжительной и тем более неаккуратной эксплуатации ноутбука часто образуются проблемы с клавишами. Они могут залипать, плохо нажиматься, а некоторые клавиши и вовсе могут сломаться. Для решения

  Как почистить клавиатуру компьютера
  С появлением компьютера человек все больше времени проводит за ним. Это и рабочий инструмент, и средство развлечения. Поэтому, совсем неудивительно, что определенные устройства, используемые для ввода

  Замена и ремонт клавиатуры для ноутбука, видео-инструкции
  Замена клавиатуры и кнопок ноутбука показано на видео с подробным объяснением процесса. Цена замены в сервисном центре от 200 рублей . Звоните по тел: +7 (812) 640-03-20 . Замена или ремонт

  4 способа, как отключить клавиатуру на ноутбуке
  Если у вас есть ноутбук, то клавиатура и тачпад на нем являются важными составляющими, без которых работа на устройстве будет вызывать сложности. Конечно есть альтернативы в виде клавиатур и мышей, которые

  Как правильно и быстро снять клавиши с клавиатуры ноутбука
  При продолжительной и тем более неаккуратной эксплуатации ноутбука часто образуются проблемы с клавишами. Они могут залипать, плохо нажиматься, а некоторые клавиши и вовсе могут сломаться. Для решения

  Как правильно и быстро снять клавиши с клавиатуры ноутбука
  При продолжительной и тем немало неаккуратной эксплуатации ноутбука часто образуются проблемы с клавишами. Они могут залипать, нехорошо нажиматься, а некоторые клавиши и вовсе могут сломаться. Для решения